Kategórie

MEDIA QUERIES - RESPONZÍVNE VYKRESĽOVANIE WEBOVÝCH STRÁNOK

V dnešnej dobe mobily a tablety menia svet. V súčasnosti má smartphone prakticky každý. Užívateľ prostredníctvom týchto mobilných zariadení komunikuje a hľadá informácie na Internete. Preto sa aj Responzívny webdizajn stal dôležitou súčasťou webových stránok.
Štatisticky je zrejmé, že webové stránky sú dnes častejšie navštevované z mobilných zariadení, ako z klasických desktopových počítačov so samostatným monitorom.

Responzívny dizajn je spôsob štýlovania HTML dokumentov, ktorý zaručí, že zobrazenie stránky bude optimalizované pre všetky druhy najrôznejších mobilných zariadení.

Predovšetkým hlavne pomocou modulu Media Queries, ktorý je zahrnutý v špecifikácii CSS3, je možné rozpoznať vlastnosti zobrazovacieho zariadenia na ktorom sa webová stránka zobrazuje a prispôsobiť tak samotnú stránku a jej adaptabilné vykresľovanie na mobilných zariadeniach ako je napr. smartphone, tablet a podobne.

Media Queries je základným prvkom pre Responzívny webdizajn.

Ide o pravidlá, pomocou ktorých sa dá meniť štýl dokumentov v závislosti na rozlíšení a šírke obrazovky zobrazovaného zariadenia.

Hlavným dôvodom, prečo sa Responzívny webdizajn a Media Queries používajú, je stúpajúci počet mobilných zariadení, ktoré už majú v sebe implementovaný Wifi modul a Internetový prehliadač.

Všetky moderné verzie Internetových prehliadačov od Chrome, Firefox, Safari a ďalšie, tieto pravidlá podporujú. Treba však mať na pamäti, že Media Queries nie sú podporované staršími verziami Internetových prehliadačov.

Media Queries sú dnes považované za zatiaľ najvyspelejšiu úroveň Responzívneho webdizajnu.

Back to Top